کریستیانو رونالدو به شایعات خروج عربستان پایان داد و متعهد شد یک فصل دیگر در این کشور بماند

اولین فصل کریستیانو رونالدو در عربستان سعودی با ناله به پایان رسید، اما با دستمزدهای صدها میلیونی و توجه بی سابقه به فوتبال عربستان، او ممکن است آخرین ستاره ای نباشد که پادشاهی نفت خیز را به ارمغان می آورد. آتش بازی و سرخوشی که در مراسم رونمایی از رونالدو در ژانویه رخ داد، در تضاد شدید با پایان فصل النصر بود، زمانی که پرتغالی ها در اواخر روز چهارشنبه با نتیجه 3-0 مقابل الفتح پیروز شدند. النصر علیرغم امضای برنده 5 توپ طلا در قراردادی دو و نیم ساله که مجموعاً 400 میلیون یورو (428 میلیون دلار) است، اما بدون هیچ جایزه ای در لیگ برتر عربستان به مقام دوم رسید. برای تسلیت به لیگ قهرمانان آسیا راه یافت.

رونالدو در مصاحبه ای که از شبکه های اجتماعی لیگ حرفه ای عربستان پخش شد، گفت: “انتظار داشتم امسال چیزی را ببرم، اما نشد.”

اما سال آینده من واقعاً مثبت هستم و مطمئن هستم که همه چیز تغییر خواهد کرد و ما در مسیر بهتری پیش می رویم.”

رونالدو در 16 بازی خود 14 گل به ثمر رساند و 1701 دقیقه در زمین بازی کرد. مقبل الزبنی، سردبیر روزنامه الریاضیه گفت، اما این یک “فصل ناامید کننده” برای النصر، تیم مورد علاقه برخی از اعضای ارشد سلطنتی عربستان بود.

او گفت: «آنها حداقل به یک قهرمانی نیاز داشتند.

با این حال، ناامیدی هواداران را کنار بگذاریم، اما این بازیکن 38 ساله همچنان یک کودتای بازاریابی برای فوتبال عربستان و کل کشور است که تلاش می کند خود را به عنوان آهنربایی برای گردشگری و سرمایه گذاری خارجی اختراع کند.

به گفته یک منبع نزدیک به مذاکرات، صادرکننده بزرگ نفت همچنین در آستانه امضای قراردادی “بزرگ” برای شریک سابق رونالدو در لالیگا، لیونل مسی، نماد آرژانتینی قهرمان جام جهانی است.

– “اینجا ادامه خواهم داد” –

گزارش‌ها به لطف ثروت صندوق سرمایه‌گذاری عمومی، وسیله نقلیه ثروت مستقل پشت LIV Golf و خرید باشگاه لیگ برتر نیوکاسل یونایتد و همچنین خرید رونالدو، نام‌های بزرگ دیگری را به لیگ حرفه‌ای عربستان مرتبط می‌کنند.

عربستان سعودی نیز به دنبال همسایه خود قطر، در حال بررسی نامزدی برای جام جهانی است و قبلاً به دنبال پیوستن به نیروهای مصر و یونان برای ارائه یک گزینه سه قاره ای است.

هزینه‌های هنگفت عربستان سعودی برای ورزش اغلب به عنوان «شستشوی ورزشی» مورد انتقاد قرار می‌گیرد – تلاشی برای تغییر تمرکز از سوابق خود بر حقوق بشر.

رژیم سلطنتی محافظه‌کار سال گذشته 81 نفر را در یک روز اعدام کرد، همجنس‌گرایی را غیرقانونی کرد و با قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار در کنسولگری عربستان در استانبول در سال 2018، محکومیت بین‌المللی را برانگیخت.

رونالدو از زمان ورود به ریاض به همراه دوست دختر مدلش جورجینا رودریگز – یک اینفلوئنسر بسیار قابل مالی با 49.5 میلیون فالوور اینستاگرام – و پنج فرزند، در ملاء عام صحبت نکرده است.

اما در یک مصاحبه رسمی که روز پنجشنبه منتشر شد، او متعهد شد سال آینده در عربستان بماند و از لیگ عربستان سعودی حمایت کرد تا در نهایت به یکی از پنج تیم برتر جهان تبدیل شود.

او گفت: “ما تیم های بسیار خوب، بازیکنان عربی بسیار خوب داریم. اما آنها باید کمی بیشتر زیرساخت ها را بهبود بخشند. حتی داوران، سیستم VAR، باید کمی سریع تر باشند.”

“من فکر می کنم چیزهای کوچک دیگری باید بهبود یابد. اما من اینجا خوشحالم، می خواهم اینجا ادامه دهم، اینجا ادامه خواهم داد.”

– “هواداران قهرمانی می خواهند” –

اگرچه به سرعت مشخص شد که این بازیکن کهنه کار نمی تواند بازی ها را به تنهایی برنده شود، اما فوتبال عربستان هرگز از چنین توجهی برخوردار نبوده است.

فالوورهای النصر در توییتر از 800000 به بیش از چهار میلیون نفر افزایش یافته و از دو میلیون به 14 میلیون در اینستاگرام افزایش یافته است.

هواداران زن که تا همین چند سال پیش از حضور در استادیوم‌های فوتبال محروم بودند، به یک منظره رایج تبدیل شده‌اند، در حالی که رونالدو خانواده‌های زیادی را با بچه‌ها نیز جذب کرده است.

موسی العبدلی، نویسنده عربستانی در ستون خود برای الریاضیه نوشت: فوتبال عربستان به بحث اکثر خبرگزاری ها و رسانه های بین المللی تبدیل شده است.

احمد عفیفی، تحلیلگر ورزشی مصری، با اشاره به مصدومیت سایر بازیکنان از جمله دیوید اوسپینا، دروازه بان کلمبیایی، گفت: نمی توان رونالدو را برای فصل بدون جام مقصر دانست.

عفیفی گفت: “او (رونالدو) تعهد زیادی از خود نشان داد و مانند یک ستاره بزرگ نسبت به هم تیمی هایش رفتار نکرد.”

با این حال، برخی از هواداران از آنچه از رونالدو دیدند، که گاهی اوقات ناشناس ظاهر می شد، تحت تأثیر قرار نگرفتند.

پس از تساوی دو هفته پیش النصر مقابل الخلیج، هوادار مبارک الشهری به “عملکرد بد و نامفهوم” رونالدو انتقاد کرد.

یکی دیگر از هواداران به نام ابراهیم السویلم با پوشیدن لباس های سفید سنتی عربستانی تصمیم خرید رونالدو را زیر سوال برد.

وی با بیان اینکه رونالدو به تنهایی کافی نیست، افزود: آیا ارزش این مبلغ هنگفت را دارد؟

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)

موضوعات ذکر شده در این مقاله