دیگو مارادونا ، یک استعداد الهی با بیش از یک لمس شیطان


دیگو مارادونا نبوغ آشفته فوتبال باستان ، یک بازیکن جهان شکن بود که زندگی و حرفه اش خیره کننده ترین ارتفاعات را بهم زد اما تاریکترین اعماق را نیز زیر آب برد. مارادونا ، که روز چهارشنبه در سن 60 سالگی درگذشت ، پس از هدایت آرژانتین به جام جهانی 1986 به یک نماد جهانی تبدیل شد ، اما او مانند پله یک بت تمیز و جیر جیر نبود ، و تلاش زیادی نکرد تا شخصیت آتشین و بسیاری از رذایل خود را پنهان کند. او یک بار گفت: “من سیاه و سفید هستم ، هرگز در زندگی خاکستری نخواهم شد.”

اخبار

مارادونا کوتاه ، قدرتمند و سریع بود. او همچنین رقیبی وحشی و زیرک بود که حتی اگر بسیاری از مخالفان تلاش کردند ، از ترساندن خودداری کرد. بیش از هر چیز ، او با زیرکی و تخیل ماهر بود.

خورخه والدانو ، هم تیمی اش در آرژانتین گفت: “هیچ توپ و زمینی تجربه بهتری نسبت به پای چپ او نداشت.”

با این حال ، در حالی که مارادونا به خاطر خونسردی استادانه اش روی توپ یاد می شود ، او همچنین به دلیل عدم کنترل مکرر در زمین و بیرون شهرت داشت. او با اعتیاد ، به ویژه به کوکائین ، و با وزن خود دست و پنجه نرم می کرد.

دیگو آرماندو مارادونا در 30 اکتبر 1960 در لانوس ، درست در بیرون بوینس آیرس متولد شد و در یکی از فقیرترین مناطق پایتخت آرژانتین بزرگ شد.

او اولین بازی خود را برای آرژانتینوس جونیورز درست قبل از شانزدهمین سالگرد تولد و اولین بازی خود برای آرژانتین را در سن 16 سالگی در فوریه 1977 انجام داد.

حرفه او با جام جهانی ، چهار بازی که در آن بازی کرده و یکی از دست داده ها تعریف شده است.

مارادونا در سن 17 سالگی به تلویزیون آرژانتین گفت: “من دو آرزو دارم ، اولین رویای من بازی در جام جهانی است. و رویای دوم پیروزی در آن است.”

مدیر سزار لوئیس منوتی “El Pibe de Oro” (بچه طلایی) را از تیم خود در سال 1978 حذف کرد. آرژانتین ، میزبان ، برای اولین بار به پیروزی در مسابقات رسید.

سال بعد ، مارادونا با هدایت منوتی ، آرژانتین را به پیروزی در جام جهانی زیر 20 سال ژاپن رساند و توپ طلای بهترین بازیکن مسابقات را به دست آورد.

اولین حضور وی در جام جهانی در سال 1982 در اسپانیا بد پیش رفت. مارادونا با برخورد وحشیانه مدافعان روبرو شد و مسابقات را با کارت قرمز به تلافی پایان داد زیرا آرژانتین که از قبل حذف شده بود ، به برزیل باخت.

دست خدا

او چهار سال بعد کفاره کرد ، کشورش را به پیروزی در مکزیک رساند و مسابقات را از آن خود کرد. در فینال ، مارادونا دقیقه 86 برابر آلمان غربی برنده شد. وی در نیمه نهایی برابر بلژیک دو گل زد و برای دفاع دوم چهار مدافع را شکست داد.

اما مسابقه ای که تورنمنت وی و احتمالاً کارنامه بین المللی او را رقم زد ، پیروزی 2-1 در مرحله یک چهارم نهایی برابر انگلیس بود که در آن او دو گل به ثمر رساند که برای همیشه در خاطر خواهد ماند – به دلایل بسیار متفاوت.

در دقیقه 51 و در حالی که پیتر شیلتون برای گرفتن توپ دست به دست شد ، مارادونا که حدوداً هفت اینچ کوتاهتر بود ، در کنار او پرید و با دمایی که چشم را گول زد ، توپ را از آغوش دروازه بان انگلیس و به تور زد.

پس از بازی ، مارادونا گفت که “کمی با سر مارادونا و کمی با دست خدا گلزنی کرد”.

چهار دقیقه بعد ، مارادونا توپ را در نیمه خود برداشت و شش بازیکن انگلیس ، از جمله شیلتون را شکست داد ، قبل از اینکه به خانه فشار دهد. فیفا بعداً آن را “هدف قرن” نامید.

در سال 1990 در ایتالیا ، تقریباً بی حرکت به دلیل آسیب دیدگی از ناحیه مچ پای چپ ، مارادونا تیم دفاعی و محدود آرژانتین را به فینال هدایت کرد حتی اگر آنها فقط در دو بازی پیروز شدند و فقط 5 گل به ثمر رساندند.

در یک فینال وخیم ، پنالتی دقیقه 85 آندریاس برهمه برای آلمان غربی طول کشید تا این بار مارادونا را بهتر کند.

چهار سال بعد در ایالات متحده ، مارادونا به نظر می رسید که سلامتی خود را باز یافته است. او به یونان گل زد و با مسابقه برای فریاد زدن در دوربین تلویزیون جشن گرفت ، ترکیبی ناراحت کننده از شادی ، آرامش و عصبانیت.

اما او آخرین جام جهانی خود را مانند اولین جام جهانی ، زودرس به پایان رساند. پس از آنکه آرژانتین در بازی گروهی دوم خود نیجریه را شکست ، مارادونا در تست افدرین شکست خورد و از مسابقات دور شد.

الگویی مشابه از اوج و فرودهای وحشی ، حرفه باشگاهی مارادونا را رقم زد.

مارادونا در سال 1981 به باشگاهی که از او حمایت می کرد ، بوکاجونیورز نقل مکان کرد و فصل بعد تنها عنوان قهرمانی خود در لیگ آرژانتین را بدست آورد.

او در سال 1982 با پرداخت یک رکورد جهانی راهی بارسلونا شد. وی در اولین فصل خود قهرمان جام حذفی شد اما این تیم در لیگ چهارم شد.

او بعد از شکست مچ پا از بازیکنان اتلتیک بیلبائو ، آندونی گویکوتکسه ، او بیشتر مبارزات زیر را از دست داد و هنگامی که بارسا در فینال جام آن سال به بیلبائو باخت ، مارادونا یک جدال تماشایی گسترده را آغاز کرد و چهار حریف را به زمین زد.

مارادونا در اسپانیا با محرومیت روبرو شد و به ناپولی رفت و به اولین بازیکنی تبدیل شد که دو بار رکورد نقل و انتقالات جهان را شکست.

بازی خیره کننده او باشگاهی را از شهری فقیر و بسیار مورد تمسخر قرار داد و آنها را به تنها دو قهرمانی در سری آ رساند.

او در طوفان هفت ساله صاحب فرزند نامشروع شد ، با مافیای محلی دوست شد و دشمنان باجگیر. او همچنین در اعتیاد به کوکائین فرو رفت. زمان طوفانی او در ایتالیا عملاً در آوریل 1991 هنگامی که آزمایش کوکائین مثبت شد و به مدت 15 ماه ممنوع اعلام شد ، پایان یافت.

او دوران بازیگری خود را با یک فصل حضور در سویا ، یک فصل در نیوولز اولد بویز و دو حضور در محبوب خود بوکا به پایان برد.

بازیکن قرن

در طول دو و نیم دهه آینده وی شش دوره کوتاه و ناموفق در مدیریت باشگاه های آرژانتین ، امارات متحده عربی و مکزیک و همچنین دو سال آتشین مربیگری آرژانتین از 10-2008 داشت.

حتی اگر آرژانتین در مسابقات مقدماتی با شکست 6-1 برابر بولیوی فروتن شکست خورد ، و مارادونا در پایان سال 2009 به دلیل تجاوز غیرقانونی به خبرنگاران به مدت دو ماه محروم شد ، او همچنان تیم را به جام جهانی آفریقای جنوبی برد که در آن قهرمان شدند. گروه آنها قبل از اینکه آلمان در مرحله یک چهارم نهایی 4-0 شکست بخورد.

در تمام مدت ، مشکلات خارج از زمین مارادونا ادامه داشت.

او چندین بار به اعتیاد به مواد مخدر رفت. هنگامی که کوکائین را ترک کرد ، به جای او نوشیدنی ، سیگار برگ و غذا مصرف کرد و در سال 2007 در بیمارستان بستری شد.

او یکی از هواداران سرسخت فیدل کاسترو رهبر کوبا بود که تصویر او را روی شانه خود خال کوبی کرده بود و هوگو چاوز رهبر ونزوئلا.

در سال 2000 ، فیفا یک نظرسنجی آنلاین بازیکن قرن را برگزار کرد. مارادونا 54 درصد آرا را به دست آورد ، پله با 18 درصد دوم شد. فیفا آنها را برندگان مشترک اعلام کرد.

تبلیغ شده

مارادونا در سال 1984 با دوست دختر دیرینه خود کلودیا ویلافانه ازدواج کرد. آنها صاحب دو دختر به نام های دالما و جیانینا شدند و در سال 2004 از هم جدا شدند.

او همچنین دارای یک پسر به نام دیگو جونیور بود که در سال 1986 در ناپل متولد شد ، گرچه او فقط در سال 2004 پدر بودن را تصدیق کرد.

مباحث ذکر شده در این مقاله