“مسئله زمان”: مگنوس کارلسن در مورد تبدیل شدن هند به کشور پیشرو شطرنج در جهان

مگنوس کارلسن، قهرمان پنج دوره جهان، احساس می‌کند که تبدیل شدن هند به کشوری پیشرو در شطرنج، فقط مسئله زمان است و می‌گوید این کشور «خیلی کارها را درست انجام می‌دهد». کارلسن که قهرمان فعلی شطرنج سریع جهان است، به طور گسترده به عنوان بهترین بازیکن نسل فعلی شناخته می شود. در حالی که شطرنج بازان هندی در سال های اخیر عملکرد بسیار خوبی در مسابقات جهانی داشته اند، این کشور سال گذشته نیز با موفقیت میزبانی المپیاد شطرنج را بر عهده داشت. کارلسن در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: «من فکر می‌کنم هند تا کنون کارهای درست زیادی انجام می‌دهد و این مسئله زمان است که این کشور به وضوح کشور پیشرو شطرنج در جهان باشد.»

استاد بزرگ نروژی یکی از بازیکنان نماد افتتاحیه لیگ جهانی شطرنج است که اولین و بزرگترین لیگ امتیازی رسمی در نوع خود است که شطرنج بازان سراسر جهان در قالب تیم مشترک منحصر به فرد با هم رقابت می کنند.

GCL یک سرمایه گذاری مشترک بین Tech Mahindra و فدراسیون بین المللی شطرنج (FIDE) است که شاهد رقابت شش تیم در حداقل 10 مسابقه در هر یک از دو مرحله رفت و برگشت و سریع از 21 ژوئن تا 2 ژوئیه در دبی خواهد بود.

“این یک چشم‌انداز هیجان‌انگیز برای من است که بخشی از آن باشم. این چیز جدیدی خواهد بود. چیزی که در شطرنج غیرمجاز به این روش انجام نشده است. من مشتاقانه منتظر کاوش در این قالب برای آینده هستم.” لیگ شاهد خواهد بود که هر یک از شش فرنچایز در مجموع 10 مسابقه را در قالب دو مرحله ای برگزار می کنند که برنده هر مسابقه در سیستم امتیازدهی بهترین از شش تخته به طور همزمان تعیین می شود.

دو تیم برتر در تاریخ 2 ژوئیه به فینال راه پیدا می کنند و برنده تاج قهرمانی جهان خواهد بود.

کارلسن که به خاطر دیدگاه های تجربی خود در مورد شطرنج شناخته شده است، گفت که بازی در مسابقات تیمی را ترجیح می دهد. این بازیکن 32 ساله از نروژ نیز مشتاقانه منتظر است تا با بازیکنان جوان هندی همکاری کند.

“شخصاً از رویدادهای تیمی و روحیه تیمی درون گروه لذت می برم. بنابراین، این چیزی است که همیشه منتظرش هستم.

مشتاقانه منتظر دیدار با دیگر بازیکنان تیم هستم. در GCL قهرمانان زن و مرد شطرنج در یک تیم به رقابت خواهند پرداخت. با بازی بر روی فرمت محبوب سریع، تیم‌های مشترک زن و مرد لیگ از تمایز نادری برخوردارند که یک تیم چند نفره منحصر به فرد در دنیای ورزش حرفه‌ای است.

کارلسن افزود: “یکی از چیزهای واقعا خوب در مورد این مسابقات این است که مردان و زنان می توانند در یک مرحله با یکدیگر رقابت کنند.”

(این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و به طور خودکار از یک فید سندیکایی تولید شده است.)

موضوعات ذکر شده در این مقاله