لیونل مسی با پیروزی پی اس جی یازدهمین عنوان قهرمانی فرانسه، گلزنی کرد

پاری سن ژرمن روز شنبه با گلزنی لیونل مسی در تساوی 1-1 خارج از خانه مقابل استراسبورگ به رکورد یازدهمین قهرمانی فرانسه در لیگ فرانسه دست یافت. گل مسی با گل تساوی کوین گامیرو لغو شد، اما این نتیجه باعث شد تا پاری سن ژرمن با یک بازی مانده به پایان فصل، 4 امتیاز غیرقابل غلبه نسبت به لنز رتبه دومی پیش بیفتد. پاری سن ژرمن از رکورد قبلی 10 قهرمانی که سنت اتین در سال 1981 ثبت کرده بود و یک سال پیش با مربیگری مائوریسیو پوچتینو، سرمربی سابق این تیم برابری کرد، پیشی گرفت.

این نهمین قهرمانی پاری سن ژرمن در 11 فصل اخیر است، دوره ای که آنها بر فوتبال فرانسه تحت مالکیت قطری مسلط شده اند.

کریستوف گالتیه، سرمربی پاری سن ژرمن به کانال پلاس گفت: «امروز بعدازظهر آخرین روز فصل را در بوندسلیگا تماشا کردم و می بینید که قهرمانی در لیگ، هر لیگی، بسیار دشوار است.

قهرمانان فعلی در تمام لیگ های اروپایی اغلب در این فصل با مشکلاتی روبرو بوده اند، بنابراین ما از معنای این موضوع قدردانی می کنیم.

این یک عنوان است و ما نباید باور کنیم که برنده شدن طبیعی است، حتی اگر پاری سن ژرمن باشیم.

پاری سن ژرمن آخر هفته ماقبل آخر فصل را با شش امتیاز اختلاف نسبت به نزدیکترین رقیب لنز با تنها شش امتیاز بازی و با تفاضل گل به مراتب بهتر آغاز کرد.

لغزش لنز باعث می شد که تیم پایتخت با یک بازی حتی با شکست هم قهرمان شود، اما در نهایت آنها به تساوی نیاز داشتند زیرا رقبای خود به پیروزی 3-0 مقابل آژاکسیو که قبلاً سقوط کرده بود، دست یافتند.

کیلیان امباپه با زدن شانزدهمین گل خود در لیگ 1 در این فصل، مسی را آماده کرد تا پاری سن ژرمن را پیش از ساعت به پایان برساند.

گامیرو، مهاجم سابق پاریس، در 11 دقیقه مانده به پایان بازی، بازی را به تساوی کشاند.

این تساوی در نهایت برای هر دو تیم مناسب بود زیرا استراسبورگ را قادر ساخت تا بقای خود را در لیگ برتر تضمین کند.

پاری سن ژرمن فصل را عالی آغاز کرد و قبل از جام جهانی در هیچ رقابتی شکست نخورد.

با این حال، آنها در 6 بازی از 17 بازی اول خود در لیگ در سال 2023 شکست خوردند و در مرحله یک هشتم نهایی توسط بایرن مونیخ و در جام حذفی فرانسه در همان مرحله از لیگ قهرمانان اروپا حذف شدند.

این نتایج گمانه زنی ها را افزایش داد که گالتیه – که دو سال پیش نیز با لیل قهرمان شد – در فصل پایانی جایگزین خواهد شد.

انتظار می رود مسی زمانی که قراردادش در پایان فصل به پایان می رسد، جدا شود، به این معنی که بازی آخر هفته آینده در خانه با کلرمون احتمالا آخرین بازی او با پیراهن پی اس جی خواهد بود.

– بلیت لنز کلینچ لیگ قهرمانان –

لنز با پیروزی مقابل آژاکسیو که با گل های دیور ماچادو، آدرین توماسسون و لوئیس اوپندا در نیمه اول پایان یافت، مقام دوم و بلیت مرحله گروهی لیگ قهرمانان فصل آینده را به دست آورد.

اوپندا مهاجم بلژیکی برای بیستمین گل خود در لیگ 1 این فصل یک پنالتی به ثمر رساند.

مارسی که در خانه با نتیجه 2-1 مغلوب برست شد، باید به مقام سوم بسنده کند و در مرحله سوم مقدماتی وارد لیگ قهرمانان اروپا خواهد شد.

در زیر آنها، لیل در موقعیت قطبی قرار دارد تا به لیگ اروپا راه یابد، پس از اینکه از پشت با نانت 2-1 شکست خورد و به رده چهارم صعود کرد.

کوئنتین مرلین نانت را که در معرض خطر سقوط قرار داشت در سمت شمال قرار داد، اما دو پنالتی نیمه دوم از جاناتان دیوید کانادایی باعث پیروزی لیل شد.

لیل اکنون یک امتیاز بالاتر از رن و موناکو است که روز شنبه به مصاف هم رفتند و تیم بریتنی به لطف گل های نیمه دوم لوورو ماجر و امین گوئیری با نتیجه 2-0 پیروز شد.

رن با تفاضل گل بالاتر از موناکو پنجم است. رتبه پنجم به لیگ کنفرانس اروپا در فصل آینده می رسد در حالی که رتبه ششم اصلاً جواز حضور در اروپا را نخواهد داشت.

امیدهای اروپایی لیون علیرغم پیروزی 3-0 مقابل ریمز که در آن الکساندر لاکازت بیست و هفتمین گل خود در لیگ 1 را در این فصل به ثمر رساند، عملاً پایان یافت و او را تنها یک پشت سر امباپه، تیرانداز برتر لیگ، گذاشت.

نانت به آخرین هفته آخر هفته می رود که باید پیروز شود تا شانس اجتناب از سقوط را داشته باشد زیرا در رده هفدهم قرار دارد و دو امتیاز کمتر از اوسر که در تولوز 1-1 مساوی کرد.

آنجر، آژاسیو و تروا قبلاً سقوط کرده اند. چهار تیم سقوط می‌کنند و تنها دو تیم از لیگ 2 صعود می‌کنند، زیرا لیگ برتر از 20 باشگاه به 18 باشگاه برای فصل آینده کاهش می‌یابد.

همچنین در روز شنبه برای آنجر، نیس و کلرمون بردهایی به دست آمد.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)

موضوعات ذکر شده در این مقاله