“این چیزی است که من برای آن ایستاده ام…”: نواک جوکوویچ در مورد ردیف “قلب صربستان” کوزوو

نواک جوکوویچ با سرکشی در روز چهارشنبه در مورد جنجال بر سر اظهارات انفجاری او در مورد کوزوو در اوایل این هفته در مسابقات آزاد فرانسه تاکید کرد “این چیزی است که من از آن دفاع می کنم”. روز دوشنبه، قهرمان 22 گرند اسلم پس از اولین مسابقه خود در رولان گاروس، روی دوربین تلویزیونی نوشت: “کوزوو قلب صربستان است. خشونت را متوقف کنید”. او پس از انجام دور سوم در روز چهارشنبه با ست های مستقیم مقابل مارتون فوکسوویکس گفت: “باز هم می گویم، اما نیازی به این کار ندارم، زیرا شما نقل قول های من را دارید.”

“من می دانم که بسیاری از مردم مخالف هستند، اما این چیزی است که هست. این چیزی است که من از آن دفاع می کنم. پس همین.”

جوکوویچ از پیام خود در اظهاراتی برای رسانه های صرب دفاع کرده و گفته بود که کوزوو “گهواره صربستان، سنگر ما” است.

فدراسیون بین المللی تنیس (ITF)، نهاد حاکم بر این ورزش، گفت که آنها درخواستی از فدراسیون تنیس کوزوو دریافت کرده اند که خواستار تحریم جوکوویچ به دلیل اقداماتش شده است.

با این حال، آنها خاطرنشان کردند که چنین اظهاراتی مغایر با مقررات نیست.

یکی از سخنگویان ITF به خبرگزاری فرانسه گفت: “قوانین رفتار بازیکنان در یک رویداد گرند اسلم بر اساس کتاب قوانین گرند اسلم، که توسط برگزار کننده و تنظیم کننده مربوطه اداره می شود، تنظیم می شود. هیچ ماده ای در این مورد وجود ندارد که بیانیه های سیاسی را ممنوع کند.”

جوکوویچ به دلیل اظهاراتش در مورد درگیری های اخیر در کوزوو توسط آملی اودیا کاسترا، وزیر ورزش فرانسه که گفته بود “نباید درگیر شود” مورد انتقاد قرار گرفت.

Oudea-Castera به پخش کننده فرانس 2 گفت که پیام جوکوویچ “به وضوح مناسب نیست”.

این پیامی بود که بسیار فعال است، بسیار سیاسی است.»

یک سخنگوی کمیته المپیک کوزوو (KOC) جوکوویچ را به “برانگیختن” تنش های سیاسی متهم کرد.

جوکوویچ در نامه‌ای که روز سه‌شنبه به کمیته بین‌المللی المپیک ارسال شد، نوشت: جوکوویچ اصول اساسی منشور المپیک در مورد بی‌طرفی سیاسی را نقض کرد و بیانیه سیاسی دیگری را در ورزش وارد کرد.

در نامه ای که در فیس بوک خود منتشر شد، گفت که عصمت کراسنیقی، رئیس KOC، درخواست کرد که کمیته بین المللی المپیک علیه جوکوویچ اقدامات انضباطی را آغاز کند.

در این نامه به نقل از کراسنیقی آمده است: «این رفتار را نمی توان تحمل کرد، زیرا این یک سابقه خطرناک است که ورزش می تواند به عنوان بستری برای پیام های سیاسی، برنامه ها و تبلیغات استفاده شود».

الینا سویتولینا بازیکن اوکراینی گفت جوکوویچ باید آزاد باشد که “نظرش را بگوید”.

سویتولینا، که بارها در مورد واکنش تنیس به حمله روسیه به اوکراین صحبت کرده است، معتقد است بازیکنان باید بتوانند به طور علنی در مورد مسائل سیاسی صحبت کنند.

سویتولینا گفت: “ما در دنیای آزاد زندگی می کنیم، پس چرا نظر خود را در مورد چیزی نگویید؟”

«احساس می‌کنم اگر از چیزی دفاع کنی، فکر می‌کنی این راه است، باید بگویی.

“یعنی اگر شما با دوستی نشسته اید و صحبت می کنید، شما نظر خود را می گویید، او نظر خود را می گوید. پس چرا که نه؟”

30 نیروی حافظ صلح از نیروهای ناتو در کوزوو در درگیری با تظاهرکنندگان صرب تبار در روز دوشنبه در جریان اعتراضات به نصب شهرداران آلبانیایی تبار در شمال کوزوو زخمی شدند.

کوزوو که اکثراً جمعیت آن را آلبانیایی‌های مسلمان تشکیل می‌دهند، در اواخر دهه 1990 از یوگسلاوی آن زمان جدا شد و در سال 2008 اعلام استقلال کرد، در اقدامی که هرگز توسط صربستان با اکثریت مسیحی همسایه یا متحدش روسیه پذیرفته نشد.

(این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و به طور خودکار از یک فید سندیکایی تولید شده است.)

موضوعات ذکر شده در این مقاله