الینا سویتولینا می‌گوید نواک جوکوویچ برای بیان عقاید خود آزاد است

الینا سویتولینا اوکراینی روز چهارشنبه گفت که نواک جوکوویچ باید آزاد باشد تا “نظرش را بگوید” پس از اینکه صرب در مسابقات آزاد فرانسه به طور جنجالی نوشت “کوزوو قلب صربستان است” روی دوربینی. سویتولینا، که بارها در مورد واکنش تنیس به حمله روسیه به اوکراین صحبت کرده است، معتقد است بازیکنان باید بتوانند به طور علنی در مورد مسائل سیاسی صحبت کنند. جوکوویچ به دلیل اظهاراتش در مورد درگیری های اخیر در کوزوو توسط آملی اودیا کاسترا، وزیر ورزش فرانسه که گفته بود “نباید درگیر شود” مورد انتقاد قرار گرفت.

سویتولینا که روز چهارشنبه با پیروزی 2-6، 6-3، 6-1 مقابل استورم هانتر به دور سوم رسید، گفت: “ما در دنیای آزاد زندگی می کنیم، پس چرا نظر خود را در مورد چیزی نگویید؟”

«احساس می‌کنم اگر از چیزی دفاع کنی، فکر می‌کنی این راه است، باید بگویی.

“یعنی اگر شما با دوستی نشسته اید و صحبت می کنید، شما نظر خود را می گویید، او نظر خود را می گوید. پس چرا که نه؟”

30 نیروی حافظ صلح از نیروهای ناتو در کوزوو در درگیری با تظاهرکنندگان صرب تبار در روز دوشنبه در جریان اعتراضات به نصب شهرداران آلبانیایی تبار در شمال کوزوو زخمی شدند.

جوکوویچ از پیام خود در اظهاراتی برای رسانه های صرب دفاع کرد و گفت که کوزوو “گهواره صربستان، سنگر ما” است.

کوزوو که اکثراً جمعیت آن را آلبانیایی‌های مسلمان تشکیل می‌دهند، در اواخر دهه 1990 از یوگسلاوی آن زمان جدا شد و در سال 2008 اعلام استقلال کرد، در اقدامی که هرگز توسط صربستان با اکثریت مسیحی همسایه یا متحدش روسیه پذیرفته نشد.

سویتولینا افزود: “برای من این فقط بخشی از زندگی انسان، سیاست، ورزش، چیزهای مختلف است.”

مرد شماره سه سابق جهان به تازگی از مرخصی زایمان بازگشته است و پس از حمله روسیه نیز استراحت کرده است.

او گفت: “من فقط سعی می کنم به روحیه جنگندگی همه ما اوکراینی ها فکر کنم و اینکه چگونه اوکراینی ها برای ارزش های خود و برای آزادی خود در اوکراین می جنگند.”

“و من، من اینجا در خط مقدم خودم می جنگم.”

سویتولینا در مرحله بعدی با کارولین گارسیا یا آنا بلینکووا روسی در دور سوم روبرو خواهد شد، در حالی که جوکوویچ در دور دوم در جلسه چهارشنبه شب با مارتون فوکسویکس بازی می کند.

(این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و به طور خودکار از یک فید سندیکایی تولید شده است.)

موضوعات ذکر شده در این مقاله