ادین ترزیچ، سرمربی بروسیا دورتموند خواستار آرامش پیش از عنوان “سرخوشی” شد

ادین ترزیچ، سرمربی بروسیا دورتموند، در حالی که تنها 90 دقیقه به قهرمانی بوندسلیگا می رسد، روز پنجشنبه خواستار آرامش شد و گفت: “کلید این است که کار خاصی انجام ندهید”. دورتموند با دو امتیاز اختلاف در صدر جدول، می‌تواند با شکست دادن ماینتس در خانه در روز شنبه، بدون توجه به نتیجه بایرن مونیخ در کلن، اولین عنوان خود را برای 11 فصل کسب کند. اگر بایرن ببازد یا مساوی کند، قهرمانی مال دورتموند است.

اما در حالی که شهر دورتموند در حال برنامه ریزی یک رژه برای صدها هزار نفر در روز یکشنبه است، ترزیچ از تیم خود خواسته است که به انجام کارهایی ادامه دهد “که ما را در موقعیتی قرار داد که این سرخوشی را ایجاد کرد”.

ترزیچ در کنفرانس مطبوعاتی پیش از بازی روز پنجشنبه در دورتموند گفت: زمین به اندازه هفته گذشته بزرگ است و توپ به همان اندازه گرد است.

این مرد 40 ساله که در این شهر به دنیا آمده و بزرگ شده است، یک هوادار مادام العمر دورتموند است.

این هفته، تصویری از مربی پوشیده شده با روسری زرد و مشکی، که در میان جمعیت در فینال جام حذفی آلمان 2012 در برلین ایستاده بود، دوباره در فضای مجازی پخش شد.

دورتموند در آن بازی 5-2 مقابل بایرن، که عنوان قهرمانی لیگ را نیز به دست آورده بود، 5-2 پیروز شد.

ترزیچ با ابراز آرامشی که احتمالاً از اکثر هواداران دورتموند در این فصل فرار کرده است، گفت: “کلید این است که در یک هفته خاص کار خاصی انجام ندهید.”

دورتموند به عنوان نهمین قهرمانی آلمان در نیم فصل دوم بسیار عالی شکل گرفت، که باعث شد آنها از رتبه ششم به اول صعود کنند و فاصله 9 امتیازی با بایرن قهرمان همیشگی را کاهش دهند.

در 18 بازی لیگ از تعطیلات زمستانی، دورتموند فقط یک بار شکست خورده است و تنها 9 امتیاز از 54 امتیاز ممکن را از دست داده است.

دورتموند در شرایطی که بایرن با مشکل مواجه است و تنها 34 امتیاز در مدت مشابه کسب کرده است، به وضوح بهترین تیم در فوتبال آلمان بوده است.

با این حال، فرم ضعیف آنها در اوایل فصل – با 6 باخت در 15 بازی اول خود – شرایط را در اوج نگه داشته است.

– بار چهارم خوش شانسی؟ –
با ورود فصل به آخرین مسیر، سوال اصلی این نبود که آیا دورتموند کیفیت قهرمانی را دارد یا خیر، بلکه اعصاب این بود.

ترزیچ از نقشی که اعصاب در این فصل تیمش ایفا کرده است، بسیار آگاه است، جایی که دورتموند اغلب فرصت های طلایی را در رقابت های قهرمانی از دست داده است.

دورتموند در سه نوبت در فصل جاری، به صدر جدول صعود کرده و در ادامه امتیازات را از دست داده است و به بایرن اجازه بازگشت به قله را داده است.

اولین بار، دورتموند در صدر جدول به بایرن رفت، اما در نیمه اول سقوط کرد و سه گل به تیمی دریافت کرد که برای اولین بار زیر نظر توماس توخل بازی می کرد و در نهایت 4-2 شکست خورد.

دومین بار شاید نگران‌کننده‌ترین بار بود، دورتموند با برتری 2-0 مقابل اشتوتگارت 10 نفره به تساوی 3-3 دست یافت و ظاهرا خونسردی خود را پس از فیلتر شدن اخباری مبنی بر اینکه بایرن به تساوی 1-1 متوقف شد از دست داد. هوفنهایم پست

دفعه سوم، دورتموند در برابر همسایه بوخوم 1-1 مساوی کرد، پس از اینکه داور ساشا استگمان ادعای پنالتی واضح علیه کریم آدیمی را رد کرد.

در حالی که Stegemann بعداً عذرخواهی کرد و در یک نقطه به دلیل این حادثه حفاظت پلیس را در نظر گرفت، ترزیچ توانست دید طرف خود را مجدداً روی کار انجام شده متمرکز کند.

ترزیچ روز پنجشنبه گفت: “این در مورد چیزهای خارق العاده ای نیست. بلکه در مورد این است که از جایی که هستیم و فقط روی بازی تمرکز کنیم.”

کارل هاینز ریدل، مهاجم سابق دورتموند، که دو قهرمانی بوندسلیگا و لیگ قهرمانان اروپا را در دورتموند به دست آورد، در یک کنفرانس تلفنی به خبرگزاری فرانسه گفت که ترزیچ حق دارد.

ریدل گفت: “شما باید روال عادی خود را انجام دهید و زیاد درگیر مسائل دیگر نشوید.”

“شما می توانید کمی عصبی باشید زیرا می دانید به چه چیزی می توانید دست پیدا کنید و چه چیزی را باید از دست بدهید. فشار روی هر بازیکنی است، اما یک بازیکن خوب باید بتواند این فشار را تحمل کند.”

تیم میزبان روز چهارشنبه تقویت شد و متس هوملز مدافع و کاپیتان قرارداد خود را با دورتموند یک سال دیگر تمدید کرد.

به عنوان تنها عضو فعلی تیم که با دورتموند قهرمان لیگ شده است، آرامش و تجربه قهرمان جام جهانی 2014 در جلوگیری از سر و صدا در روز شنبه بسیار مهم خواهد بود.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)

موضوعات ذکر شده در این مقاله